Dr. habil. Kollár Csaba PhD. a létesítménygazdálkodó és -üzemeltető szakmérnök, illetve szakmenedzser szakirányú továbbképzési szakok szakfelelőse a közelmúltban fejezte be A létesítményüzemeltetés és létesítménygazdálkodás kézikönyve 1. című könyvének megírását.
A könyv bevezetőjében a következő olvasható:
Jelen könyv a létesítményüzemeltetéssel és létesítménygazdálkodással foglalkozó kétkötetes kiadvány első könyve. Fejezeteit tekintve a következő témákkal foglalkozik: a létesítményüzemeltetés története, a létesítményüzemeltetés és -gazdálkodás szerepe és jelentősége, a létesítményüzemeltetés és a létesítménygazdálkodás hasonlóságai és különbségei, a fontosabb fogalmak és azok magyarázata, általános rendszerelmélet, illetve a rendszerelmélet a létesítmény fogalmának fókuszában, a létesítményüzemeltetés és -gazdálkodás fontosabb mutatószámai. Jelen könyv összeállításánál több mint száznyolcvan, jellemzően külföldi forrást vettem alapul, illetve dolgoztam fel humán, valamint mesterséges intelligencia segítségével, ugyanakkor a könyv szerkezeti kialakítása és a könnyebb olvashatóság miatt ezeket egyedül a rendszerrel foglalkozó fejezetben nevesítettem, egyébiránt megtalálhatók az ötödik, „Felhasznált és ajánlott irodalom” című fejezetben.
Bár a két kötet együttes terjedelme meghaladja az ötszáz oldalt, vélhetőleg így is maradtak olyan részek/témák, amikkel nem, vagy csak érintőlegesen foglalkoztam. Amennyiben a Kedves Olvasók részéről igény mutatkozik a könyv ilyen jellegű hiányosságainak a pótlására, részemről ennek nincs akadálya.
A könyv célja átfogó, modern ismereteket adni a létesítményüzemeltetéssel és létesítménygazdálkodással foglalkozó szakembereknek, illetve azoknak a leendő szakembereknek is, akik szakmai fejlődésüket ezeken a területeken képzelik el.
A könyv hasznát szerzőként elsősorban abban látom, hogy ilyen átfogó, s ilyen nagy terjedelmű, tudományos igényességű, de mindvégig a létesítményüzemeltetés és -gazdálkodás gyakorlati aspektusára is fókuszáló könyv ezidáid nem jelent meg magyar nyelven.
A könyvet az erdélyi Koinónia Könyvkiadó adta ki, s a szakok elindulását követően válik elérhetővé térítésmentesen a szakokra felvett hallgatók számára elektronikus könyv formában.