A létesítménygazdálkodó és -üzemeltető szakmérnök, illetve szakmenedzser szakirányú továbbképzési szakokat az Oktatási Hivatal engedélyének kézhezvételét követően – megfelelő számú jelentkező esetén – 2025. szeptemberében indítjuk.
Az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnök kar szervezésében és gesztorálásában induló Létesítménygazdálkodó és -üzemeltető szakmérnök/szakmenedzser szakirányú továbbképzési szak az országban elsőként vállalkozik arra, hogy olyan szakembereket képezzen, akik hivatásszerűen és az elméleti ismeretek gyakorlatba ültetésével képesek a megrendelői és felhasználói igények alapján a létesítmények gazdálkodásával és üzemeltetésével kapcsolatos komplex feladatok megtervezésére, végrehajtására, vagy beosztottaik és/vagy alvállalkozók segítségével történő végrehajtatására, figyelembe véve az aktuális jogszabályi hátteret, a gazdasági racionalitás elvét, illetve a munka-, tűz- és balesetvédelemmel kapcsolatos előírásokat.
Tantervi adatlap
1. A szakirányú továbbképzési szak megnevezése
magyarul: Létesítménygazdálkodó és -üzemeltető szakmérnök VAGY Létesítménygazdálkodó és -üzemeltető szakmenedzser szakirányú továbbképzés
angolul: Facility and Property Professional Engineer VAGY Facility and Property Professional Manager
2. A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése
magyarul: Létesítménygazdálkodó és -üzemeltető szakmérnök VAGY Létesítménygazdálkodó és -üzemeltető szakmenedzser
angolul: Facility and Property Professional Engineer VAGY Facility and Property Professional Manager
3. A szakirányú továbbképzés besorolása
műszaki képzési terület
4. A felvétel feltételei
A szakirányú továbbképzésre az vehető fel, aki vagy alapképzésben vagy mesterképzésben (ideértve a főiskolai, illetve egyetemi szintű végzettséget is) már megszerzett végzettséggel és szakképzettséggel rendelkezik.
A Létesítménygazdálkodó és -üzemeltető szakmérnök szakirányú továbbképzési szakra történő felvétel feltétele, hogy a jelentkező szakirányú (biztonságtechnikai mérnök, mechatronikai mérnök, gépészmérnök, villamosmérnök, informatikus mérnök, kommunikációtechnikai mérnök) mérnöki végzettséggel rendelkezik. Egyéb műszaki/informatikusi diploma esetében a hallgatónak a jelentkezés során be kell nyújtani a leckekönyve hitelesített másolatát, mely alapján a szakvezető – összhangban az Óbudai Egyetem Tanulmányi és vizsgaszabályzatával – mérlegeli az előtanulmányokat, s döntést hoz arról, hogy a jelentkező vagy a Létesítménygazdálkodó és -üzemeltető szakmérnök szakirányú továbbképzésre, vagy a Létesítménygazdálkodó és -üzemeltető szakmenedzser szakirányú továbbképzésre nyer-e felvételt.
Létesítménygazdálkodó és -üzemeltető szakmenedzser szakirányú továbbképzésre az vehető fel, aki vagy alapképzésben vagy mesterképzésben bármilyen nem mérnöki területen szerzett felsőfokú végzettséggel rendelkezik.
5. A képzés nyelve
magyar
6. Képzés munkarendje és a képzési idő félévekben, kontaktórák száma
levelező munkarend, 2 félév, összesen 240 kontaktóra
7. Megszerezhető kreditek száma
60 kredit
8. Képzés helye
Óbudai Egyetem, Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar,
1081 Budapest, Népszínház u. 8.
9. Finanszírozási forma
Önköltséges. A képzésen részt vevő hallgatóknak lehetősége van diákhitelt felvenni, illetve vállalatokkal tanulmányi szerződést kötni.
10. Szakfelelős
Dr. habil. Kollár Csaba PhD tudományos főmunkatárs
11. Megszerezhető végzettség
A 4. pontban ismertetett felvételi feltételek alapján az eredményes záróvizsgát követően hallgatóink oklevelet kapnak:
Létesítménygazdálkodó és -üzemeltető szakmérnök VAGY Létesítménygazdálkodó és -üzemeltető szakmenedzser megnevezéssel.